Suyun faydaları ve vücudumuza etkileri nelerdir?

En önemli yaşam kaynağı olan su vazgeçilmezdir. Gıda almadan vücut belli bir süre kendini korumaya devam etse de susuz bu mümkün değildir. Çünkü haftalarca yemek yemeden yaşayabilen canlı, susuzluğa en fazla birkaç gün dayanabilir. Vücut suyu % 20 oranında azaldığında sonuç ölümdür bu yüzden suyun faydaları saymakla bitmez

Bedenimizdeki organların en iyi şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan su oranı ortalama iki litredir. Ancak ihtiyaç duyulan su miktarı kişiye göre de değişmektedir. Sıcak bölgelerde yaşayan ya da fazla efor sarf eden kişilerin daha fazla su içmesi gerekmektedir. Ancak suyun sadece yaz aylarında değil her zaman vücudumuzun temel ihtiyacı olan olduğunu unutmamalıyız.

Yaşamımızın vazgeçilmez parçası olduğu bilinmesine rağmen birçok kişi tarafından ihmal edilmektedir. Gelin suyun faydaları ile ilgili bazı başlıkları tekrar hatırlayalım.

suyun faydaları

suyun faydaları ve vücudumuza etkileri

Beyinsel faaliyetler
Bir bardak su insanların konsantre olmasına, yenilenmesine ve uyanık kalmasına yardımcı olur.

Ağız kokusu
Gün içinde yetersiz sıvı alımı nedeniyle tükürük miktarı azalır. Tükürük miktarının azalması ile ağız temizliği için ihtiyaç duyulan sıvı yetersiz kalarak, ağız kokusunun oluşmasına neden olur.

Kalp
Kanımız, hücreler için ihtiyaç duyulan oksijen ve diğer maddeleri su ile birlikte daha hızlı taşır. Ancak su ihtiyacı karşılanmadığı zaman kan hacmi azalır ve bu da dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek kalbin yükünü arttırır.

Cilt
Vücuttaki bazı toksinler, derinin tıkanmasına neden olur. Bu da gözeneklerin hava almamasına ve aknelerin oluşmasına neden olur. Cildin kırışmasını geciktirirken, su bu toksinleri temizler ve sivilce riskini azaltabilir.

Böbrek taşı
Yeterli sıvı almayan böbrekler zararlı maddeleri vücudumuzdan uzak tutmakta zorlanır. Bu da böbrek hastalığına, hatta böbrek taşına neden olur.

Saçlar
Yetersiz su tüketimi saç kırılmasına, kepeklenmesi ne, kuruluk oluşmasına ve saç dökülmelerine yol açar.

Kas kitlesi
Özellikle kas çalıştıran spor yapan kişilerin su tüketimine dikkat etmesi gerekir. Çünkü vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artar. Spor öncesi ve sonrasında su içmek kasılma ve kramplarla başa çıkmaya yardımcı olur.

Gebelik
Rahim kasılmalarını, erken doğumu ve bebeğin suyunun azalmasını önler.

Kabızlık
Vücut yeterince su almadığında ne kadar lifli besinler alırsa alsın vücutta etkin bir şekilde kullanamaz. Yetersiz su tüketimi, sindirim sistemine zarar vererek, bağırsakların çalışmasında soruna neden olur.

Stres
Beyin dokusunun yüzde 85’i sudan oluşmaktadır. Bedende ihtiyaç duyulduğundan daha az su var ise ruhen ve fiziksel olarak strese neden olur. Susuzluğa dayanılamamasının sebebidir. Çünkü susuz kalan beyin dokuları, su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.

Reflü
Yeterli miktarda su alımı ile reflünün etkisini azalttığı gibi iyileştirebilir de.

Konuyla alakalı “İçme suyu en iyi nasıl olmalıdır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için online mağazamızı ziyaret edin.

0 0 değerlendirme
Derecelendirme
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mineralfiltre post karbon filtre blok karbon filtre gac karbon filtre sediment filtre aritma filtre ozellikleri ariza kaydi bildirimi aritma servis bolgeleri oneri sikayet sayfasi yorum ve degerlendirme bizi degerlendirin calisan degerlendirme bayilik basvuru formu su aritmakim yasallari su aritma mineralleri birimlerimiz blog yazilari neden bogazici su aritma online odeme hizmetlerimiz su aritma sisteminedir su aritma cihazi nasil temizlenir su aritma cihazlarin bakimi ne siklikla ve nasil yapilmalidir referanslarimiz magaza bogazici aritma sikca sorulan sorular membran koruyucu silifoz filtre aritma bilgi kutuphanesi aritmaci rehberi servis formu hakkimizda urun takibi iletisim hediye filtre site haritasi insan kaynaklari odeme bildirimi teslimat kosullari iptal ve iadesartlari mesafeli satis sozlesmesi aritma bakimi
0
Yorum yapmak ister misiniz?x