En İyi İçme Suyu Türü Hangisidir?

“En iyi içme suyu nedir? En iyi içme suyu hangisi?” gibi sorular son zamanlarda insanların sağlıklı su ihtiyacı için araştırdığı konulardan biridir. Tüketeceğimiz içme suyunu belirlerken, bazı kişisel özelliklerimizi göz önünde bulundurmalı, ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılayan ve sonunda bize zarar vermeyen su türünü bulduğumuzdan emin olmalıyız.

EN İYİ İÇME SUYU NASIL OLMALI?

En iyi su içerisindeki mineral oranı düşük olan sudur. Uzmanlara göre, sağlıklı içme suyundaki mineral ve tuz miktarının düşük seviyede olması gerekiyor. Ancak şu anda marketlerde satılan suların farklı miktarlarda mineral içerdiğinin farkında olmalıyız.

İnsan vücudunun yüzde 70’i sudan oluşur. Doğal olarak, su içmek vücudumuzun susuz kalmasını engellemek ve düzgün çalışmasını sağlamak için hayati önem taşır. Şiddetli ölçüdeki susuzluk hem vücudumuz hem de beynimiz açısından kötü sonuçlar doğurabilir.

Bugün en iyi içme suyu türlerinin neler olduğuna bir göz atacağız.

Öncelikle şunu söyleyelim: Kadınlar günde 2 – 2.5 litre arası, erkekler ise günde 3 litre veya daha fazla su tüketmeliler. Çocuklar büyüdükçe tükettikleri su miktarı zamanla artar. Ancak 10 yaşındaki bir çocuk günde 1.5 litre su içiyor olmalıdır.

Besin maddelerini daha iyi özümseyebilmek için oda sıcaklığındaki içme suyunu tercih etmeliyiz. Soğuk su midede tahrişe sebep olabilir.

İÇME SUYU TÜRLERİ

Şişelenmiş sular içme suyudur. Ancak 3 farklı içme suyu türü tanımı vardır:

Doğal içme suyu: Bu tür içme suları, mikrobiyolojik açıdan sağlıklı olan doğal kaynaklardan gelir. Hiçbir arıtma işleminden geçirilmez. Tersine kaynağından çıktığı gibi şişelenir.
Kaynak suyu: Bu tür sular yer altı kaynaklarından gelirler. Kaynak suyu genellikle dünyanın yüzeyinde doğal olarak ortaya çıkar. Herhangi bir arıtma işlemi yapmadan içmek güvenlidir.
Hazırlanmış su: Bu tür sulara, insanların tüketimine uygun hale gelmeleri için bir tür kimyasal müdahale yapılır. Herhangi bir kaynaktan geliyor olabilirler. Bu yüzden sağlık kurallarına uymaları için işlemden geçmeleri gerekir.
Maden sodası: Bu su türünde yüksek miktarda karbondioksit bulunur. İşlemden geçmiş veya doğal halde olabilir.

ŞİŞELENMİŞ İÇME SUYU TÜRLERİ

Bugün marketlerde farklı su markalarına rastlamak mümkün. Her birinin üstünde içerdiği mineraller yazar. Ama hangisi en iyi içme suyu bilmek zor.

Bu içme suyu türleri hakkında bilgi sahibi olursak vücudumuz için en faydalı olan içme suyunun hangisi olduğuna karar verebiliriz.

MİNERAL ORANI DÜŞÜK İÇME SUYU

Bu içme suyu türünde düşük miktarda magnezyum ve kalsiyum vardır. Bebekler ve böbrek hastası olanlar için tavsiye edilebilir. Mineral içeriği düşük olduğundan vücut tuzları daha kolay bir şekilde işler.

MİNERAL ORANI YÜKSEK İÇME SUYU

Bu içme suyu türünde kalsiyum ve magnezyum kalıntıları bulunur. Sonuçta tuz yoğunluğu yüksek bir su ortaya çıkar. Böbrek sorunları yaşayan insanlar için uygun değildir.

DÜŞÜK SODYUMLU SU

Bu su türü böbrekleriyle ilgili sorun yaşayan ve yüksek kan basıncı komplikasyonları görülen kişiler için daha uygundur. Ayrıca kalp rahatsızlığı veya su toplama sorunu olan hastalar için de uygundur.

SODA

İçerisindeki bikarbonat oranı yüksektir. Köpüren yapısı sayesinde sindirime yardımcı olur. Soda aynı zamanda asiti de yatıştırır.

YÜKSEK SODYUMLU SU

Düşük sodyumlu suyun tersine bu içme suyu türünün tuzluluk oranı yüksektir. Maçlardan sonra vücutlarını toparlamak isteyen profesyonel sporcuların tüketmesi için uygundur.

SÜLFATLI SU

Bazen kuyu suyu olarak da geçen bu su türünde 200 mg’dan fazla sülfat bulunur. Kokusu kötüdür ancak cilt için yenileyici etkisi vardır.

DEMİR TUZLU SU

Demirli su olarak da bilinen bu içme suyu türünde yüksek miktarda demir vardır. Anemi sorunu yaşayanların veya demir seviyesi düşük olan kişilerin tüketmesi önerilir.

SERT SU

Bu içme suyu türünün kalsiyum oranı yüksektir. Çocukların, yaşlıların ve hamile kadınların tüketmesi tavsiye edilir. Vücudun kalsiyumu yeniden özümsemesine yardımcı olur.

MAGNEZYUM AÇISINDAN ZENGİN SU

Kabızlığı giderici özelliği sayesinde oldukça faydalı olabilir. Aynı zamanda stresi azaltıcı etkisi vardır. Yoğun fiziksel aktiviteden sonra kasların hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bazı uzmanlar magnezyum açısından zengin sulardan içmenin kolesterol seviyesini düşürebileceğini söylerler.

İÇME SUYU TÜKETMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

İnsan vücudu, düzgün bir şekilde çalışabilmek için belli miktarda suya ihtiyaç duyar. Yeterince su içmek kalp için faydalıdır. Ayrıca damarların sağlığını koruyarak kalp krizinin önüne geçer.

Bir diğer önemli yönü suyun beyne oksijen taşımasıdır. Böylece beynin düzgün çalışmasına ve daha iyi performans göstermesine yardımcı olur.

İçme suyu tüketmek metabolizmanızı destekler ve vücudunuzun formda kalmasına yardımcı olur.

Son olarak su tüketmenin yorgunluk ve bitkinliğe yol açan susuz kalma durumunu engellediğini de belirtelim.

Şiddetli ölçüde susuzluğun geri dönülemez şekilde böbrek hasarına yol açabileceğini unutmayalım. Susuzluk, bununla kalmayıp vücudun diğer organlarını da olumsuz yönde etkileyebilir.

0 0 değerlendirme
Derecelendirme
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mineralfiltre post karbon filtre blok karbon filtre gac karbon filtre sediment filtre aritma filtre ozellikleri ariza kaydi bildirimi aritma servis bolgeleri oneri sikayet sayfasi yorum ve degerlendirme bizi degerlendirin calisan degerlendirme bayilik basvuru formu su aritmakim yasallari su aritma mineralleri birimlerimiz blog yazilari neden bogazici su aritma online odeme hizmetlerimiz su aritma sisteminedir su aritma cihazi nasil temizlenir su aritma cihazlarin bakimi ne siklikla ve nasil yapilmalidir referanslarimiz magaza bogazici aritma sikca sorulan sorular membran koruyucu silifoz filtre aritma bilgi kutuphanesi aritmaci rehberi servis formu hakkimizda urun takibi iletisim hediye filtre site haritasi odemebasarisiz odemebasarili tahsilat makbuzu baski islemleri insan kaynaklari odeme bildirimi teslimat kosullari iptal ve iadesartlari mesafeli satis sozlesmesi aritma bakimi
0
Yorum yapmak ister misiniz?x
()
x