[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Vücudun Susuz Kalması Nasıl Anlaşılır?

Tükettiğiniz besinlerden aldığınız vitamin ve minerallerin yanı sıra sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için tüketmeniz gereken bir şey daha var. Üstelik bahsettiğimiz şey tüm canlıların yaşam kaynağı! Evet, sudan bahsediyoruz! “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Vücudun susuz kalması da zararlıdır.” içeriğimizde de bahsettiğimiz gibi, içeriğimizde de bahsettiğimiz gibi, içmeniz gerekenden az su tüketmek; böbrek gibi organlarınızın görevlerini yerine getirmekte zorlanması, halsizlik, baş ağrısı gibi pek çok soruna neden olabilmektedir. Yeterli miktarda su içmeniz için günlük tüketmeniz gereken su miktarını bilmeniz gerekmektedir. Fakat kişilerin yaşı, kilosu, sağlık durumu, ilaçları, egzersizleri, çevre şartları gibi etmenler günlük tüketilmesi gereken su miktarını doğrudan etkileyebilmektedir. Dilerseniz “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” içeriğimizi okuyarak vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ben Su İçiyorum, Vücudun Susuz Kalması Nasıl Olasıdır?

Vücutta %1 ila %2 su kaybı olduğunda susama hissi başlar. Susuzluk sadece az su içme nedeniyle yaşanmamaktadır. Bu, en büyük nedenlerden biri olsa da sağlık sorunlarından kullanılan ilaçlara kadar farklı etmenler de susuzluğa sebep olabilmektedir.

Yanıklar, kusma, ishal, karında su toplanması, bağırsak fistülü, böbrek yetmezliği, hiperglisemi, idrar söktürücüler, yetersiz su alımı, terleme, emzirme gibi faktörler, vücudun su ihtiyacını artırabilmektedir. Ayrıca ciddi ishal ve kusma yaşayabildikleri için bebekler ve çocuklar, vücutlarındaki sıvı azaldığı ve susuzluk hisleri köreldiği için yaşlılar, diyabet ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişiler, susuzluk bakımından daha büyük risk altındadır.

Gün içinde yeterince sıvı tükettiğinizi düşünüyor olsanız da bu miktar vücudunuz için yeterli olmayabilir. Eğer susuzluğun süresi uzarsa vücudun susuz kalması zararlarını görebilir, hastalık veya belirtilerini yaşayabilirsiniz. Peki, vücudun susuz kaldığı nasıl anlaşılır? Vücudun susuz kalması belirtileri nelerdir, bakalım.

Vücut Kendi Yöntemleriyle Anlatıyor: Hafif ve Orta Derecede Susuzluğun Belirtileri

Vücudunuz çeşitli nedenlerle susuz kalmış olabilmektedir. Eğer vücudunuzun bunu belirtme yöntemlerini bilirseniz ciddi sonuçlarla karşılaşmadan önleminizi alabilirsiniz. Özellikle ağız kuruluğu, Uyku hali ve yorgunluk en sık gözlemlenen belirlilerdir. Ayrıca yorgunluk, Cilt kuruluğu, soğuk cilt de susuzlukta açığa çıkan belirtiler arasında yer almaktadır. Bunun yanında baş ağrısı, kabızlık, baş dönmesi, ağlarken az gözyaşı, az idrar da sık gözlemlemektedir. Ayrıca kas krampları, aşırı susama, koyu renkli idrar, Kafa karışıklığı da kendini göstermektedir. Bunun yanında ağız kokusu gibi durumlar, vücudun susuz kalması gibi etkileri gösteren belirtilerdir.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”20691″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_column_text]

Ciddi Sorunlar Baş Göstermeden Önleminizi Alın: Şiddetli Derecede Susuzluk

Eğer vücutta çok fazla su kaybı varsa vücudunuzun vereceği belirtiler de artabilmektedir.

özellikle aşırı susama, sinirlilik, kafa karışıklığı, göz batması, aşırı kuru cilt, düşük kan basıncı gibi durumlar göstermektedir. Ayrıca hızlı kalp atışı, hızlı nefes alma, ağlarken hiç gözyaşı olmaması gibi durumlar da gözlemlenmektedir. Bunun yanında ateş, çok az idrar veya hiç idrar olmaması da gözlemlenen ciddi belirtilerdendir. Ayrıca normalden koyu renkli idrar, daha ciddi durumlarda bilinç kaybı şiddetli derecede susuzluğunuz olduğunu gösterebilmektedir.

Bebek ve Çocuklarda Susuzluk

Bebek ve çocuklarda susuzluk daha ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Susuzluk; ateş, kusma, ishal ve yeterince sulandırılmamış mamadan kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle söz konusu bebekler ve çocuklar olduğunda susuzluk belirtilerine daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

Az idrar (bebekler için günde 6’dan daha az ıslak bez),
Normalden az oynama,
Ağız kuruluğu,
Ağlarken az gözyaşı,
Gevşek dışkı gibi belirtiler, hafif veya orta şiddette susuzluğu gösterir.
Eğer,

Çok ağlıyor ve aşırı uykuluysa,
Elleriyle ayakları soğuk ve renksizse,
Cildi kırışıksa,
Günde 1-2 kez idrara çıkıyorsa çocuğunuz şiddetli susuzluk yaşıyor olmaktadır.

Böbrekler Alarm Vermesi: İdrar

İdrarın miktarı ve rengi, vücudun susuzluğunu ele veren belirtiler arasındadır. Böbrek susuz kalırsa belirtilerini idrar ile gösterebilmektedir. Diğer belirtileri gözden kaçırsanız veya başka durumlarla karıştırsanız bile az idrar çıkışı ve normalden koyu idrar rengi, az su içtiğiniz konusunda sizi hemen uyarır.

İçtiğiniz Suyun Kalitesinden Emin Olun

Yeterli miktarda su içmenin yanı sıra içtiğiniz suyun temiz olduğundan da emin olmalısınız. İşte bu yüzden, suyu filtreleyerek temiz bir hale getiren ve size her zaman taze su içebilme imkânı veren su arıtma cihazlarından yararlanabilirsiniz.

Su depolama tankına sahip Boğaziçi su arıtma cihazları, susuzluk yaşamamanız için istediğiniz her an size pratik bir şekilde arıtılmış, taze su sağlar.[/vc_column_text][vc_column_text]Konuyla alakalı “Su İçmeniz İçin 15 Hayati Neden” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için İnstagram Hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için Online Mağazamızı ziyaret edin.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir Yorum Bırakın