Günde ne kadar su içmeliyim?

Günde ne kadar su içmeliyim?

Su içmenin sağlığınız için çok önemli olduğunun farkındaysanız elbette ki vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını tüketebilmek için “Günde ne kadar su içmeliyim?” sorusunun cevabını da merak ediyorsunuzdur. İşte, bu içeriğimizi aklınızdaki bu soruya cevap vermek için hazırladık. Gelin şimdi, içmeniz gereken günlük su miktarı hakkındaki detayları paylaşalım.

Vücuttaki Su Dengesi Nasıl İşler?

Vücuttaki su dengesi yani organlarınızın görevlerini yerine getirmek için ihtiyaçları olan su; beslenme, fiziksel aktiviteler, yaş, çevre gibi koşullara göre değişiklik gösterir. Gereğinden az su içmek veya aşırı su kaybı da dehidrasyona, yani susuz kalmaya yol açar.

Vücudunuzun ihtiyacı olan suyu; suyun kendisinin yanı sıra tükettiğiniz yiyecek ve içecek sayesinde de alırsınız. Toplam su ihtiyacının %20-30’unu yiyecekler, %70-80’ini ise içecekler karşılar. Susama hissi ise vücuttan %1 – 2 oranında su kaybı olduğunda başlar.

Ne Kadar Su İçmeliyim?

Günlük su ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yaş, kilo, sağlık durumu, alınan ilaçlar, yapılan egzersizler ve çevresel etkenler; günlük su tüketimi miktarında farklılık yaratan faktörlerden bazılarıdır. Uzmanlar da işte tam bu nedenle “Günde ne kadar su içmeliyim?” sorusuna kesin bir yanıt vermekten kaçınmaktadırlar. Mesela egzersiz yapıyorsanız, ter yolu ile kaybettiğiniz su miktarı fazla olduğu için, su tüketim miktarınızın normalden daha yüksek olması gerekir.

Yapılan araştırmalar yetişkin bir kadının günlük 2.7 litre, erkeğin ise 3.7 litre sıvı alması gerektiğinin altını çizer nitelikte. Fakat bu noktada karpuz, salatalık gibi su miktarı fazla olan yiyeceklerin de vücut için sıvı kaynağı olabileceğini unutmamalısınız. Zaten araştırmaların belirttiği bu miktar da su ve yiyeceklerden alınacak toplam sıvı miktarıdır. Yiyeceklerden su ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi düşünmemeniz gerektiğini ve yeterli miktarda su tüketmeniz gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Bebek ve Çocuklarda Sıvı Alımı

Bebeklerin ilk 6 ay, sadece anne sütü ile beslenmeleri gelişimleri için oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeklerin ihtiyacı olan besin değerlerini içeriğinde barındırdığı gibi, bebeklerin su ihtiyaçlarını da karşılar. İlk 6 aydan sonra ise bebekler katı gıda tüketmeye başlarlar ve katı gıdaya geçişle birlikte bebekler için su ihtiyacı doğar.

Çocuklar ise günlük hayatları içinde, okulda, havalar ısındığında su içmeye teşvik edilmelidir. Ayrıca ateş gibi susuzluğa neden olabilecek hastalıklar olması durumunda da çocuğun sıvı tüketiminin arıtması gerekir. Fakat normal şartlarda, bebeklerde ve çocuklarda günlük tüketilmesi gereken su miktarı, çocuğunuzun gelişimi ile doğru orantılı olduğu için bu konudaki en doğru bilgi için hekimlere başvurmanızı öneririz.

İleri Yaşlarda Sıvı Alımı

Yaş ilerledikçe susama hissi azalır ve vücutta bulunan su miktarı düşer. Böbrek fonksiyonlarında azalma, bunama, zayıflık, enfeksiyonlar, yutma güçlüğü gibi tıbbi etmenler de su tüketimini etkilemektedir. Bu nedenle ileri yaşlarda günlük su tüketimini takip etmek ve susuz kalınmadığına emin olmak gerekir. Sağlık sorunları ve kullanılan ilaçlar vücudun ihtiyacı olan su miktarını etkileyebileceği için; ileri yaşlardaki kişilerin gün içinde ne kadar su içmeliyim sorusu konusunda hekimlerine danışmak uygun olacaktır.

Dikkat: Yeterli Su İçmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bahsettiğimiz gibi, insan vücudunun günlük sıvı ihtiyacı yaklaşık olarak belirlenebilse de; “Günde kaç bardak su içmeliyim” ya da “Günlük su ihtiyacı ne kadardır?” gibi soruların net bir cevabı yok. Bu nedenle yeterince su içip içmediğinizi anlamak için vücudunuzu dinlemelisiniz. Kuru ağız, uyku ve yorgunluk, idrarda azalma, ağlarken az gözyaşı, kas zayıflığı, baş ağrısı; baş dönmesi gibi belirtiler varsa vücudunuzda susuzluk olması mümkündür. Ayrıca aşırı susama, çok kuru ağız, ciltte kuruma, terlememe, çok az veya hiç idrar; gözlerde batma, hızlı nabız gibi belirtiler yaşıyorsanız ciddi susuzluk çekiyor olabilirsiniz. “Bu Uyarıları Dikkate Alın: Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşır?” yazımızı, susuzluğun belirtileri konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için okumanızı öneririz.

İçtiğiniz Su Miktarı Kadar Suyun Kalitesi de Önemli

Sağlığınız için arıtılmamış musluk suyundan uzak duruyor ve içeriğinde zararlı maddeler olmadığını düşündüğünüz için damacana su tüketiyor olabilirsiniz. Ancak bu sular da evinize, iş yerinize ulaşana kadar damacana içerisinde duruyor. Bunun yanı sıra damacana su, size ulaşıp açıldıktan sonra da genellikle hemen tüketilemiyor; birkaç gün damacana içinde içilmeyi bekliyor.

Hazır suların çoğunun pet şişe ve damacanaları plastikten üretir. Ayrıca bu malzeme de sağlığa birçok zararı olan bisphenol A (BPA) içermektedir. Pet şişeler ve damacanalar sıcakta beklediğinde ise hem suya salınım yapabilir hem de bekledikçe bakteri üretebilir. Su, pet şişe veya damacanada ne kadar uzun süre kalırsa salınım da o kadar artabilir. Ayrıca BPA’sız pet şişelerde rastlanabilen BHPF (flören 9 bisfenol) maddesinin de oldukça zararlı olabileceğini not düşmekte fayda var. Araştırmalara göre; BHPF, vücuda girdiğinde östrojen hormonunu taklit edebiliyor ve bu durum, hamilelikte düşük oranının artmasına neden olabiliyor.

Tabii bu durumun önüne geçmek için etkili bir çözüm yolu var! Su arıtma cihazları, içindeki zararlı maddelerden arındırılmış, temiz su içmek için oldukça fonksiyonel ve verimli bir etki sağlar. Çay, kahve ve yemeklerde kullanmak ve günlük olarak tüketmek için su arıtma cihazının sunduğu taze suyu tercih edebilirsiniz.

İstediğiniz her an taze ve temiz su kullanabilmenizi sağlayan su arıtma cihazları ile sizi düşünmekteyiz! Ters ozmos teknolojisine sahip Boğaziçi su arıtma cihazları sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda temiz suya, pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz!

Konuyla alakalı “Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için İnstagram Hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için Online Mağazamızı ziyaret edin.

0 0 değerlendirme
Derecelendirme
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mineralfiltre post karbon filtre blok karbon filtre gac karbon filtre sediment filtre aritma filtre ozellikleri ariza kaydi bildirimi aritma servis bolgeleri oneri sikayet sayfasi yorum ve degerlendirme bizi degerlendirin calisan degerlendirme bayilik basvuru formu su aritmakim yasallari su aritma mineralleri birimlerimiz blog yazilari neden bogazici su aritma online odeme hizmetlerimiz su aritma sisteminedir su aritma cihazi nasil temizlenir su aritma cihazlarin bakimi ne siklikla ve nasil yapilmalidir referanslarimiz magaza bogazici aritma sikca sorulan sorular membran koruyucu silifoz filtre aritma bilgi kutuphanesi aritmaci rehberi servis formu hakkimizda urun takibi iletisim hediye filtre site haritasi insan kaynaklari odeme bildirimi teslimat kosullari iptal ve iadesartlari mesafeli satis sozlesmesi aritma bakimi
0
Yorum yapmak ister misiniz?x