[vc_row][vc_column][vc_column_text]Vücut sistemlerinizin düzgün bir biçimde çalışması için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında yeterli miktarda su tüketmeniz de çok önemlidir. Fakat su içmek sadece organlarınızın işlevlerini yerine getirmesi konusunda yardımcı olmuyor, daha fazlası var! Farklı alanlarda yapılan araştırmalar, suyun aynı zamanda zayıflamaya yardımcı etkisi olduğunu da ortaya koyuyor. Şimdi, “Su içmek zayıflamaya yardımcı etkisi olur mu?” sorusunun cevabını, yapılan araştırmaları paylaşarak ayrıntılı bir şekilde verelim.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”20674″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_column_text]

İçtiğimiz Su Miktarı Kilomuzu etkiler mi?

Yeter miktarda su içmek, toplam enerji alımı ve günlük enerji tüketimi arasındaki dengenin korunmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırma sonucunda, günde 1 litreden az su içen kilolu kadınların içtikleri miktarı 1 litrenin üstüne çıkardıklarında kilo verdikleri, bel çevrelerinin inceldiği ve vücut yağ oranlarının düştüğü görülmektedir. Bu kişilerin sadece içtikleri suyu artırarak bir yılda 2 kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan kadınlar; içtikleri gazoz, meşrubat, şekerli meyve suyu, şekerli çay ve kahve gibi tatlandırılmış içeceklerin yerine de su içmişler. Su alımını artırmaları ve tatlandırılmış içecekleri azaltmaları da kilo kaybını olumlu olarak etkilemiş. Bu araştırma doğrultusunda; günlük su tüketiminiz azsa içtiğiniz suyu artırmanın, şekerli içeceklerin yerine su içmenin kilo vermenize yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca şekerli içeceklerin yanı sıra diyet içeceklerden de uzak durup onların yerine su tüketmenizde fayda var. Çünkü uzmanlar diyet içeceklerin de masum olmadığını belirtmekteler. Obez kadınlar arasında yapılan bir araştırma, diyet içecek yerine su içildiğinde kilolarında ve insülin dirençlerinde büyük azalma yaşandığını ortaya koymakta. Çünkü tatlandırılmış kalorili içecekleri bırakıp bunların yerine su içtiğinizde toplam enerji alımınız azalır.

Kısacası eğer “Su içerek zayıfladım.” demek istiyorsanız, kalorili içecekleri bir kenara bırakmalısınız. Onların yerine su içmeye başlayabilirsiniz.

Yemekten Önce Su İçmek Zayıflatır mı

“Su içmek zayıflatır mı?” sorusuna cevap ararken birçok araştırma yapılmaktadır. Bu doğrultuda yapılan araştırmalardan biri ise orta ve ileri yaşlardaki kişilerin yemekten önce su içmelerini tavsiye eder niteliktedir. Yemekten alınan enerji miktarını azalttığı için kilo vermelerine yardımcı olabileceğini kanıtlar nitelikte.

Başka bir araştırma ise kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden önce su içen kişilerin 8 hafta sonra kilolarında, deri kıvrım kalınlıklarında ve iştahlarında azalma olduğunun altını çizmekte.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”20675″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_column_text]

Su İçmek Metabolizmayı Hızlandırır

Kilo verme konusunda metabolizma hızınız da oldukça etkin bir konu. Peki, 500 ml su içmenin metabolizma hızında %30 artış sağladığını biliyor muydunuz? Bu artış 10 dakika içinde olur. 30-40 dakika sonra maksimum seviyeye ulaşır ve bir saatten fazla sürer. Suyun başlattığı bu durum, kilo vermeye etki eder, vücut ağırlığını ve vücut kitle endeksini azaltır.

Yapılan bir araştırma, 500 ml su içildikten sonraki 90 dakika içinde normalden %2 – 3 daha fazla kalori yakıldığını ortaya koymaktadır.

Diyet Yaparken Sudan da Destek Alın

Araştırmalardan da görebileceğiniz gibi, zayıflamak için diyet yapıyorsanız yediklerinizin yanında içtiklerinizi de gözden geçirmelisiniz. Eğer kalori alımını sınırlandıran hipokalorik bir diyet yapıyorsanız bu diyeti yemekten önce 500 ml su içerek desteklediğinizde kilo kaybınız daha fazla olabilir.

Fakat bu noktada fazla su içmenin de dezavantajları olabileceğini ve vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su tüketmeye özen göstermeniz gerektiğini hatırlatalım.

Her Şeyin Başı Su

Yeterli miktarda içtiğiniz su, vücudunuzdaki organ ve sistemlerin işlevlerini yerine getirmesi konusunda oldukça önemlidir. Günde bu kadar çok tüketmeniz gereken suyun kalorisi olmadığı için çok şanslısınız! Şekerli içeceklerin aksine suyu, kilo almayı düşünmeden istediğiniz kadar içebiliyorsunuz. Yani aklınızda “Su içmek kilo aldırır mı?” Düşüncesi varsa cevap belli: “Hayır!” su birikmesine neden olan kalp yetmezliği gibi bir sağlık sorununuz yoksa su içmek kilo aldırmaz.

Ayrıca, zayıflamak için su içmek kadar temiz su içmek de mühim. Eğer içtiğiniz suya dikkat etmez, içinde zararlı maddeler bulunan suyu tüketirseniz vücudunuza farkında olmadan zarar verebilirsiniz. Çünkü suda bulunan bakteri, virüs ve zararlı kimyasal maddelerin yanı sıra plastik pet şişe sular ve damacana sular da sağlığınız için tehlike yaratabilirler. Suların içinde durduğu, bisphenol A (BPA) içeren plastik şişeler de suya salınım yapabilirler. Ağızları açıldıktan sonra da bekleyen suda bakteriler oluşabilirler. Ayrıca BPA içermeyen pet şişelerde rastlanabilen BHPF maddesinin de pek çok sağlık sorununa neden olduğunu belirtmekte fayda var.

Peki, ne yapabilirsiniz? Suyunuzu taze, temiz ve kaliteli şekilde tüketmek için su arıtma cihazı kullanabilirsiniz. Bu cihazlar suyunuzu filtreden geçirerek içindeki zararlı maddeleri temizler ve size arındırılmış su sunar.

Kullandığı ters ozmos teknolojisiyle Boğaziçi’nin ürettiği su arıtma cihazı, vücudunuza hak ettiği kalitede suyu vermenize yardımcı olur. Suyunu istediğiniz her an, temiz ve sağlıklı şekilde hazırlar, kullanımınıza sunar. Size de beslenmenize dikkat etmenizin yanı sıra yeterli miktarda temiz suyunuzu içmek kalır![/vc_column_text][vc_empty_space][vc_zigzag][vc_column_text]Konuyla alakalı “Bayat su olur mu? İçebilir miyiz?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için online mağazamızı ziyaret edin.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir Yorum Bırakın