[vc_row][vc_column][vc_column_text]“Bayat” genellikle besinler için kullandığımız bir sıfattır. Son günlerde pek çok insan suyun da bayatlayabileceğini düşünmektedir. Peki; gerçekten bayat su olur mu, eğer bayatlarsa bayat su içmemiz zararlı mı?

Bayat su olmasının nedenleri? Su neden bayatlar?

Bir besinin ya da içeceğin tazeliğini yitirmesi için, son kullanma tarihinin geçmiş olması gerekir; ya da açıldıktan sonra belirli bir süre içerisinde tüketilmemiş olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Evet, bu noktalar da bayatlama konusunda belirleyici; fakat bayat su özelinde bu unsurların dışında farklı etkenler de mevcut olabilir. Peki, o etkenler neler?

Açılan pet şişe ve damacanaların içerisinde uzun süre tüketilmeyi bekleyen ya da bardağa koyulan, fakat uzun süre içilmeyen sular bu sırada bayatlayabilirler. Üstelik suyun bekletilmesinin sonucu sadece bayatlaması değil. Hem musluk suyu hem de pet şişe ya da damacanalarda sunulan içme sularının içerisinde, sağlığınızı tehdit edebilecek bazı maddeler bulunabilir ya da bekledikçe oluşabilir.

Arıtma işleminden geçmeyen suları tüketmenin sağlığa zararları olması olasıdır. Bununla birlikte su, bekledikçe daha tehlikeli bir hal alır. Çünkü suyun içerisinde bulunan bakteri gibi zararlı canlılar üremeye başlayabilir. Ayrıca tüketilmeyi bekleyen musluk suyunda geosmin ve 2-Methylisoborneol (C11H20O) adı verilen kimyasal bileşenlerin bulunması; suda güçlü bir toprak ve çamur kokusuna neden olurlar

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”20695″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_column_text]Musluk suyu yerine tercih edilen damacana ya da pet şişedeki sular da aslında düşünüldüğü kadar masum olmayabilirler. Sağlıklı koşullarda üretilseler de doğru koşullarda saklanmama veya uzun süre bekletilme gibi nedenlerle; su ambalajlarının içerisinde sağlığınız için zararlı bakteriler üreyebilirler. Plastik ambalajlar güneş ışığında bekletildiklerinde, şişenin üretiminde kullanılma ihtimali olan bisphenol A (BPA) ya da flören 9 bisfenol (BHPF) maddeleri suya salınım yapabilir. Bu durumlar ise suyun kalitesini düşürürler. Hamilelikte düşük oranının artmasından kansere kadar pek çok ciddi sağlık sorununa neden olur.

Peki, Taze Su İçmek İçin Çözüm Ne?

Aslında “taze” olarak nitelendirdiğimiz ambalajlı suların bile bayat su olabileceğini; suya kimyasal madde salınımı yapabilen ambalajlar sebebiyle damacana ya da pet şişede sunulan suları içmenin olası zararlarını anlattık. Aktardıklarımız biraz iç karartıcı gibi, ama maalesef bunlar gerçekler. Peki, taze su tüketmek için hangi alternatifi tercih edebilirsiniz? Hemen söyleyelim: Elbette ki su arıtma cihazlarını! Boğaziçi su arıtma cihazları sayesinde taze suya pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz. “Suyum bayatlamış mı?” diye düşünmek zorunda da kalmazsınız! Aileniz ve kendiniz için kaliteli su sunan su arıtma cihazları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri” yazılarımızı okuyabilirsiniz.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_zigzag][vc_column_text]Konuyla alakalı “Arıtılmamış Suları Tüketmeyiniz” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için online mağazamızı ziyaret edin.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

1 Yorum

  1. Mustafa Gürel

    2 Mayıs 2024

    Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler
    Çalıştığım yerde cam sürahi de artılmış tarçınlı su tüketiyorum
    Bir hafta işyerinde olmadığım dan tarçınlı su sürahide beledi tamam tarçın rengini almış içsem acaba zararlı olurmu diye araştırma ihtiyacı duydum, su israfını da sevmem. Bu sunmuş olduğunuz bilgiler yeterince aydınlattı teşekkürler.

Bir Yorum Bırakın