Su bayatlar mı?

“Bayat” genellikle besinler için kullandığımız bir sıfat olsa da son günlerde pek çok insan suyun da bayatlayabileceğini düşünüyor. Peki; su gerçekten bayatlar mı, eğer bayatlarsa bayat su içilir mi?

Suyun Tazeliğini Yitirmesindeki Nedenler Neler?
Bir besinin ya da içeceğin tazeliğini yitirmesi için, son kullanma tarihinin geçmiş ya da açıldıktan sonra belirli bir süre içerisinde tüketilmemiş olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Evet, bu noktalar da bayatlama konusunda belirleyici, fakat suyun bayatlaması özelinde bu unsurların dışında farklı etkenler de mevcut olabilir. Peki, o etkenler neler?

Açılan pet şişe ve damacanaların içerisinde uzun süre tüketilmeyi bekleyen ya da bardağa koyulan, fakat uzun süre içilmeyen sular bu sırada bayatlayabilir. Üstelik suyun bekletilmesinin sonucu sadece bayatlaması değil. Hem musluk suyu hem de pet şişe ya da damacanalarda sunulan içme sularının içerisinde, sağlığınızı tehdit edebilecek bazı maddeler bulunabilir ya da bekledikçe oluşabilir.

Arıtma işleminden geçmeyen suları tüketmenin sağlığa zararları olabilir ve bununla birlikte su, bekledikçe daha tehlikeli bir hal alabilir. Çünkü suyun içerisinde bulunan bakteri gibi zararlı canlılar üremeye başlayabilir. Ayrıca tüketilmeyi bekleyen musluk suyunda geosmin ve 2-Metilisoborneol adı verilen kimyasal bileşenlerin bulunması, suda güçlü bir toprak ve çamur kokusuna neden olabilir.

Musluk suyu yerine tercih edilen damacana ya da pet şişedeki sular da aslında düşünüldüğü kadar masum olmayabilirler. Sağlıklı koşullarda üretilmiş olsalar da doğru koşullarda saklanmama veya uzun süre bekletilme gibi nedenlerle su ambalajlarının içerisinde sağlığınız için zararlı bakteriler üreyebilir5. Plastik ambalajlar güneş ışığında bekletildiklerinde, şişenin üretiminde kullanılma ihtimali olan bisphenol A (BPA) ya da flören 9 bisfenol (BHPF) maddeleri suya salınım yapabilir. Bu durumlar ise suyun kalitesini düşürdükleri gibi, hamilelikte düşük oranının artmasından kansere kadar pek çok ciddi sağlık sorununa neden olabilir.

Peki, Taze Su İçmek İçin Çözüm Ne?
Aslında “taze” olarak nitelendirdiğimiz ambalajlı suların bile bayat olabileceğini ve suya kimyasal madde salınımı yapabilen ambalajlar sebebiyle damacana ya da pet şişede sunulan suları içmenin olası zararlarını anlattık. Aktardıklarımız biraz iç karartıcı gibi görünebilir, ama maalesef bunlar gerçekler. Peki, taze su tüketmek için hangi alternatifi tercih edebilirsiniz? Hemen söyleyelim: Elbette ki su arıtma cihazlarını! Boğaziçi su arıtma cihazları sayesinde taze suya pratik bir şekilde ulaşabilir ve “Suyum bayatlamış mı?” diye düşünmek zorunda kalmazsınız! Aileniz ve kendiniz için kaliteli su sunan su arıtma cihazları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri” yazılarımızı okuyabilirsiniz.

0 0 değerlendirme
Derecelendirme
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mineralfiltre post karbon filtre blok karbon filtre gac karbon filtre sediment filtre aritma filtre ozellikleri ariza kaydi bildirimi aritma servis bolgeleri oneri sikayet sayfasi yorum ve degerlendirme bizi degerlendirin calisan degerlendirme bayilik basvuru formu su aritmakim yasallari su aritma mineralleri birimlerimiz blog yazilari neden bogazici su aritma online odeme hizmetlerimiz su aritma sisteminedir su aritma cihazi nasil temizlenir su aritma cihazlarin bakimi ne siklikla ve nasil yapilmalidir referanslarimiz magaza bogazici aritma sikca sorulan sorular membran koruyucu silifoz filtre aritma bilgi kutuphanesi aritmaci rehberi servis formu hakkimizda urun takibi iletisim hediye filtre site haritasi odemebasarisiz odemebasarili tahsilat makbuzu baski islemleri insan kaynaklari odeme bildirimi teslimat kosullari iptal ve iadesartlari mesafeli satis sozlesmesi aritma bakimi
0
Yorum yapmak ister misiniz?x
()
x