[vc_row][vc_column][vc_column_text]Suyun vücudumuz için önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Fakat buna rağmen günlük su tüketimine dikkat etmeyenlerin sayısı hiç de az değil. Su içme alışkanlığını edinememek nedeniyle su içmeyi unutmayı; su içmeyi sevmemeyi su tüketiminin az olmasının başlıca nedenlerinden sayabiliriz. Fakat sağlığınız için yeterli miktarda su tüketmek sandığınızdan çok daha önemli. Dilerseniz “Vücudunuz Suya İhtiyacı Var: Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızı okuyarak su tüketiminize dikkat etmeyip az su içtiğinizde vücudunuzda ne gibi değişimler olabileceğini

Eğer vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu biliyor ama çeşitli nedenlerle su içmiyorsanız çare su içme alışkanlığı kazanmakta. Siz de su içmeyi artırmanın yollarını arayanlardansanız doğru yerdesiniz; çünkü bu yazı tam sizlik! Şimdi, su içme alışkanlığı kazanmanızı sağlayacak önerileri sıralamaya başlayalım.

Uyandığınızda Bir Bardak Su İçme Alışkanlığı Edinin

Sabah uyandığınızda aç karnınıza, çay veya kahve içmeden önce, bir bardak su için. Bu sayede sindirim sisteminize de uyandığınızı haber verebilir ve güne rahat bir başlangıç yapmak için adım atarken günün ilk suyunu içebilirsiniz.

Suyunuzu Yanınızda Taşıyın

Yolda, işte veya okulda yanınızda her zaman suyunuz olsun. Böylece sırf yanınızda yok diye su içmemezlik etmezsiniz. Ancak plastik pet şişelerin suya salınım yapabildiğini göz önünde bulundurarak cam şişe kullanmanızın sağlığınız açısından daha iyi bir alternatif olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”20682″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_column_text]

Kendinize su içme Hedefi Belirleyin

Gün içinde ne kadar su içeceğinize dair kendinize kademeli hedefler belirlemek gerekir. Bu düzenli ve yeterli su içmek için yapılan öneriler arasında yer almaktadır. Örneğin önünüzde: “Saat 10’a kadar iki bardak, öğle yemeğinde dört bardak, saat 2’de altı bardak su içmem gerekir.” Gibi net bir hedefiniz olursa buna ulaşmak daha kolay olacaktır.

Yemeklerden Önce ve Yemeklerde Su İçmeyi Tercih Edin

Yemek yerken kola, meyve suyu, gazoz gibi içeceklerin yerine su içmeyi tercih etmek gerekir. Bu hem daha sağlıklı hem de daha fazla su tüketmenizi sağlayacak bir çözümdür. Ayrıca yemekten önce içeceğiniz bir bardak suyun daha çabuk doymanız konusunda da size yardımı dokunacaktır. Bu doğrultuda, yemeklerden önce içilen suyun kilo vermeniz konusunda da size yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Çünkü yapılan bir araştırma; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden önce su içen kişilerin 8 hafta sonra kilolarında ve iştahlarında azalma olduğun göstermiştir.

Günlük Su Tüketiminizi Takip Edin

Daha fazla su içmek için her gün ne kadar su içtiğinizi kaydedin. Bunun için mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Dilerseniz kaç bardak su içtiğinizi küçük bir not defterine, telefonunuzun notlar bölümüne de yazabilirsiniz. Bu sayede günlük su tüketimi için koyduğunuz hedefi takip etmeniz ya da az su içtiğinizde bunu telafi etmeniz kolaylaşır.

Boşalan Bardağı ya da Şişeyi Hemen Doldurun

Su bardağınız veya şişeniz boşaldıysa vakit kaybetmeden doldurun. Boş kalan bardak ve şişeler sizi su içmekten alıkoyabilir. Kimi zaman günlük yoğunluğunuz arasında, kimi zaman unuttuğunuz için elinizin altında dolu bir bardak veya şişe olmadığında su içmeyi ihmal edebilirsiniz. Ayrıca bardağınız ya da şişeniz boş kaldıkça su içmeye de üşenebilirsiniz. Bu nedenle boşalan bir bardağı ve şişeyi ilk fırsatta tekrar doldurmak size kolaylık sağlayacaktır.

Su İçme ihtiyacınızı hatırlayın

Günlük koşuşturma içerisinde su içmeyi unutan, ancak susuzluk hissettiğinde su tüketen insanların sayısı gerçekten çoktur. Fakat bu durum, yeterli miktarda su içmenin önünde bir engeldir. Bu nedenle su içmeyi hatırlamanız gerekir. Bunu yapabilmek için ise size belirli aralıklarla bildirim yollayan mobil uygulamalardan ya da telefonunuzun alarmından yardım alabilirsiniz. Hatta dilerseniz evinizde ve iş yerinizde kendinize minik notlar da bırakabilirsiniz.

Suyunuzu Tatlandırın

Eğer su içmeyi sevmiyorsanız suyunuzun tadını değiştirebilirsiniz. Suyunuza limon, çilek gibi taze meyveler; salatalık gibi sebzeler veya nane yaprağı, çubuk tarçın koyarak aroma kazandırabilirsiniz. Bu sayede su içme isteksizliği de ortadan kalkabilir. Hatta haydi hemen şimdi kendinize hemen bir bardak limonlu su hazırlayın! Çünkü limonlu suyun faydası sandığınızdan daha çoktur.

Suyunuzun tadını içine limon, nane gibi sebzeler koyarak değiştirebileceğiniz gibi, içindeki maddelerden arındırarak da düzenleyebilirsiniz. Bunun için bir su arıtma cihazı kullanabilirsiniz. Su arıtma cihazları, suyun içindeki mikrobik ve kimyasal maddeleri arındırdığı için suyunuzun tadını hoşunuza gidecek şekilde değiştirir. Üstelik su içme alışkanlığınızı kaliteli su içerek pekiştirebilir, faydalarını artırabilirsiniz.

Boğaziçi, taze ve temiz suyu içebilmeniz için, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyacınıza uygun su arıtma cihazı ile yanınızda! Tezgah altı ve sebil tipi su arıtma cihazları sayesinde temiz, arıtılmış suya pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]Konuyla alakalı “Su nasıl içilmelidir? Ayakta su içmek zararlı mı?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için online mağazamızı ziyaret edin.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir Yorum Bırakın