Sağlıklı İçme Suyu Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı içme suyunun kaynak suyu olmasına dikkat edilmelidir. Su toprak altındaki mineralleri bize taşır. Böylece su sadece sıvı ihtiyacımızı karşılamaz vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri de bize getirir. Bu sebeple organlarımızın sağlıklı olması, kan değerlerimiz için su önemlidir. Sağlık için su da bulunan bazı değerlerin minimum bazı değerlerin maksimum olması gerekir.

Sağlıklı su her şeyden önce berrak, renksiz, kokusuz ve tortusuz olmalıdır. Toksik maddeler içermeyen, bakteriyolojik açıdan temiz olan, kimyasal yönden içeriğindeki mineraller, “gıda maddeleri” tüzüğünde belirtilen sınırları aşmayan su sağlıklı sudur. Sağlıklı suyun Ph seviyesi 7-8 arasında olmalıdır.

Sağlığa zararlı olan kimyasal maddelerden arınmış olmalıdır. Sağlıklı sular fenolik madde, siyanür amonyak, arsenik, kurşun, civa içermezler. Bunun yanında kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, nitrat gibi maddeler yönetmelik gereği belli sınırlar içerisinde olmalıdır. Belirtilen sınırları aştığı taktirde sağlığı olumsuz yönde etkiler

Hastalık yapan mikroorganizma içermeyen su sağlıklı sudur. İnsan vücudunda çok çabuk yayılabilecek olan virüsler hastalığa neden olabilir. Sağlıklı su içerek sağlıklı böbreklere sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı suda nitrit, amonyak bulunmaz. Bu maddeler suyun kirlendiğinin göstergesidir. Su da nitrat olması ise aşırı derecede kirlenmiş su demektir. İçme suyunda bulunan bu maddeler tehlikelidir. Özellikle çocuklar için daha fazla tehlike oluşturmaktadır.

Suda bulunan klorür miktarı 200 mg.’dan fazla olması kirlenme işaretidir.

Sağlıklı suyun kokusu olmaz, rengi yoktur, berrak ve içimi de keyifli olur.

Sağlıklı su da fenoller, yağlar gibi suya kötü koku ve tat veren maddeler olmaz

Sağlıklı suyun içimi yumuşaktır

Sağlıklı su da hidrojen sülfür, demir ve mangan gibi elemenler bulunmaz

Flour 1 litrede 1 miligramdan az 2 miligramdan fazla olmaz.

Demir ise 1 litrede 1-2 miligram olmalıdır.

Suya sertlik veren kalsiyum, magnezyum ve klorür bileşikleridir.

Türkiye de kullanılan sertlik birimi Fransız Sertlik Derecesi (FSD)’dir. Bu birime göre 1 litre suda 10 miligram kalsiyum karbonatın oluşturduğu sertlik derecesi 1’dir.

Sertlik derecelerine bakılarak sular 3 gruba ayrılır.

Yumuşak olan sular 1-14 FSD

Orta derecede sert sular 15-28 FSD

Sert sular 29+FSD

Tadımı ve içimi iyi olan memba (kaynak) suları yumuşak sulardır (1-14 FSD)

Facebook Twitter Pinterest linkedin

0 0 değerlendirme
Derecelendirme
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mineralfiltre post karbon filtre blok karbon filtre gac karbon filtre sediment filtre aritma filtre ozellikleri ariza kaydi bildirimi aritma servis bolgeleri oneri sikayet sayfasi yorum ve degerlendirme bizi degerlendirin calisan degerlendirme bayilik basvuru formu su aritmakim yasallari su aritma mineralleri birimlerimiz blog yazilari neden bogazici su aritma online odeme hizmetlerimiz su aritma sisteminedir su aritma cihazi nasil temizlenir su aritma cihazlarin bakimi ne siklikla ve nasil yapilmalidir referanslarimiz magaza bogazici aritma sikca sorulan sorular membran koruyucu silifoz filtre aritma bilgi kutuphanesi aritmaci rehberi servis formu hakkimizda urun takibi iletisim hediye filtre site haritasi odemebasarisiz odemebasarili tahsilat makbuzu baski islemleri insan kaynaklari odeme bildirimi teslimat kosullari iptal ve iadesartlari mesafeli satis sozlesmesi aritma bakimi
0
Yorum yapmak ister misiniz?x
()
x