PH değeri nedir? Suyun pH değeri önemli midir?

İnsan vücudunun yüzde 70’i sudur. İçilen suyun arıtılmış, temiz, kokusuz, duru olması çok önemlidir. Ancak içme suyunun iyi kaliteli olmasının yanında sert olması da önemlidir. İçilen suların ph değerine pek çok kimse dikkat etmez. İçilen suların ph değeri yüksek olmalıdır yani H iyonları OH iyonlarından fazla olmalıdır. Düşük pH değerine sahip olan suların asitli içeceklerden farksız olduğunu söyleyebiliriz. pH değeri 0-14 arası rakamlar ile gösterilir. PH değerinin 7’nin altındaki sulara asidik, 7’nin üzerindeki sulara ise alkali su denir.

pH bir çözeltinin asitik veya bazlık derecesini gösteren bir ölçü birimidir. Suyun pH değeri, hidrojen iyonlarının yoğunluğu gösterir. İçimi zor olsa da suyun kalitesi sertliğinden anlarız ve sağlıklı sular sert sulardır. Evlerde kullandığınız suyun sert olup olmadığını köpürüp köpürmemesinden anlarsınız, sert olan sular sabun ile köpürürler.

Suyun pH değeri Nasıl olmalıdır?

Su satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir konu ph değeridir. Satın alınan suyun ph değerinin 7.2’inin üzerinde olması sağlık için gereklidir. 7.2 den başlayarak 8.5 e kadar olması sağlıklıdır. PH değeri yüksek olan su vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve mineralleri içermektedir. Bu nedenle pH değerinin yüksek olduğu suları tüketerek vücudun ihtiyacı olan mineral değerlerini elde etmiş oluruz. Vücudun ihtiyacı olan pH gıdalardan da alınmaktadır ancak, ne yazık ki son yıllarda yanlış beslenme, gıdaların doğallığının bozulmasıyla gıdalardan bu ihtiyaç giderilememekte ve vücudun ph dengesi bozulmuştur. Ancak vücudun ph dengesini dengede tutmak önemlidir. Dengede tutulmayan ph değeri sonucunda vücut bu dengeyi sağlamak için organları ve kemikleri kullanır. Sağlıklı bir vücut için ph seviyesini 7.45 olarak tutmak en doğrusudur.

Ph değerinin yüksek olduğu su ölümcül olan kanser hastalığını engelleyici özelliğe sahiptir. Kanser hücrelerinin 4-4.5 arasındaki asitik ortamda yaşadığını biliyor muydunuz? Bundan dolayı kanser hücrelerinin yaşayacağı zemini hazırlamamak için pH değeri yüksek su tüketmek önemlidir.

Yüksek pH değere sahip vücutta hücreler, dokular, organlar daha iyi çalışmaktadır. Bu sayede vücut stres ve gerginlikten uzak kalır. Düşük pH değerine sahip vücutlarda, asidin yıpratıcı etkisi nedeniyle vücut çok daha çabuk yıpranması olasıdır. Yani hastalıklara daha kolay yakalanır. İçtiğiniz suyun ph derecesini yükseltmek için Boğaziçi su arıtma cihazları tüm ailenize sağlık sunacaktır.

Konuyla alakalı “Su nasıl içilmelidir? İçilecek su nasıl olmalıdır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için online mağazamızı ziyaret edin.

0 0 değerlendirme
Derecelendirme
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mineralfiltre post karbon filtre blok karbon filtre gac karbon filtre sediment filtre aritma filtre ozellikleri ariza kaydi bildirimi aritma servis bolgeleri oneri sikayet sayfasi yorum ve degerlendirme bizi degerlendirin calisan degerlendirme bayilik basvuru formu su aritmakim yasallari su aritma mineralleri birimlerimiz blog yazilari neden bogazici su aritma online odeme hizmetlerimiz su aritma sisteminedir su aritma cihazi nasil temizlenir su aritma cihazlarin bakimi ne siklikla ve nasil yapilmalidir referanslarimiz magaza bogazici aritma sikca sorulan sorular membran koruyucu silifoz filtre aritma bilgi kutuphanesi aritmaci rehberi servis formu hakkimizda urun takibi iletisim hediye filtre site haritasi insan kaynaklari odeme bildirimi teslimat kosullari iptal ve iadesartlari mesafeli satis sozlesmesi aritma bakimi
0
Yorum yapmak ister misiniz?x