[vc_row][vc_column][vc_column_text]Vücudunuz en çok idrar ve terleme yoluyla su kaybeder. Spor sırasında kaybettiğiniz suyu yerine koymamanız ise vücudunuzun susuz kalmasına yol açar. Vücudun susuz kalması ise kalbinizi, böbreklerinizi, idrak yeteneğinizi, cildinizi, spor performansınızı etkiler ve baş ağrılarına sebep olur. Bunları önüne geçmek için spor yaparken su içmek önemlidir.

Spor Yapmak Neden Su Kaybettirir?

Vücudunuz, yükselen ısıyı düşürmek ve serinleme sağlamak için terler. Egzersiz esnasındaki terleme ve su tüketim miktarı kişiden kişiye değiştiği için aynı antrenmanı bazı insanlar daha fazla susuz kalarak bitirebilir. Serin veya ılık ortamlarda hafif egzersiz yaptığınızda terleme saatte 100 ml civarındayken sıcak ortamda ağır egzersizle bu miktar daha da yukarılara çıkar. Midenin belli bir genişleme kapasitesi olduğu için egzersiz esnasında çoğu kişi su içmekte zorlanabilir ve bu durum da fazla terleme nedeniyle ciddi susuzluğa yol açabilir. Terleme oranı değişiklik gösterdiği için “Spor yaparken ne kadar su içmeliyiz?” sorusuna kesin bir yanıt verilemese de araştırmacılar saatte 1 litre su içmenin vücuda yeterli su, karbonhidrat ve elektrolit sağlayacağını belirtmektedirler. Ancak vücuda bir anda fazla miktarda su almak sakıncalı olduğu için bunu 10-20 dakikada bir, belirli miktarlarda su içerek yapmak gerekir. Ayrıca spor bittikten sonra atılan tere karşılık gelecek miktarda suyu yerine koymak da şarttır.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”20679″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_column_text]

spor yaparken su içmek gerekli mi? Susuzluk Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Uzmanlar %2’den fazla su kaybının spor performansını olumsuz etkileyebileceğini belirtmektedirler. Daha büyük su kaybı ise daha ciddi sonuçlara yol açar. Susuz kalmanın etkilerini sporun ilk 30 dakikası içinde anlayabilirsiniz ve susuzluk arttıkça etkileri de artar. Bu da performansın düşmesine yol açar.

Uzun süreli sporda yeterli su alınmaması vücut sıcaklığını ve kalp atışını artırır. Bu da Vücudun iç ısısının tehlikeli derece yükselmesine neden olur. Susuzluk, sıcaktan kaynaklanan rahatsızlıkların gelişmesine ve hayati tehlike yaratan sıcak çarpmasına da neden olabilir. Özellikle sıcak havalarda yeterli su içmeden egzersiz yapmak zararlıdır. Vücut ısısının çok yükselmesine, kan basıncının ve kaslara kan akışının azalmasına sebep olur. Spor yaparken su tüketimi ise bu riskleri azaltır.

Araştırmalar, vücudun susuz kalmasının spor sırasında kişinin direncini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymaktadır. Susuzluk, vücudun ağır egzersizlere verdiği hormonal ve metabolik tepkiyi de etkiler.

Susuzluk fazla yorulmaya sebep olduğu için egzersiz süresini düşürür. Spor yaparken su içmenin faydaları arasında performansın artması, hissedilen efor hissinin azalması ve nabız atışının artmasının önlenmesi saymak mümkündür.

Su ve Spor: İkisi de Birbirini Etkiliyor

Spora başlamadan önce yeterli miktarda su içmek gerekir; Çünkü spor esnasında oluşacak susuzluğu geciktirir. Bu nedenle egzersizden 2 saat önce 500 ml su içmek gerekir. Fakat bu miktarın yaşınıza, cinsiyetinize, egzersiz ağırlığına, kilo ve boyunuza göre değişebileceğini unutmamalısınız. Bu konuda uzman görüşü almayı da ihmal etmemelisiniz.

Spor yaparken su içmek vücudun susuz kalmasını engeller. Bu miktar genelde saatte 1 litre olarak belirtilmektedir. Önemli derecede susuzluğun engelenemez olduğu durumlarda ise şu şekilde hareket edilmelisiniz. Susuzluğun, kişinin bünyesini zorlamadan adım adım su içerek azaltılması gerekir. Peki, “Spor yaparken su içmek zararlı mı? ” Diyorsanız cevap şöyledir: Spor esnasında ve sonrasında su içerken bir anda çok miktarda su içmemeye dikkat etmelisiniz.  Çok miktarda suyun çok kısa sürede tüketilmesi, su zehirlenmesine ve hiponatremiye neden olabildiğinden suyu kontrollü bir şekilde içmek gerekir.

Spor sırasında su içmek, vücudunuzun kendini toparlamasına ve spordan olacak sorunların önlenmesine yardımcı olur. Ancak içtiğiniz suyun temiz, sağlıklı ve içerdiği her türlü zararlı maddeden arınması da oldukça önemlidir. Spor yaparken yanınıza su alıyorsunuz; ancak bu suların içinde durdukları pet şişelerin çoğu suya, sağlığa zararlı bisphenol A (BPA) ya da BHPF maddesinin salınmasına neden olması olasıdır. Ayrıca bu sular bekledikçe içlerinde bakteri de üreyebilir.

Yanınıza her zaman taze ve temiz su aldığınızdan emin olmanız gerekir. Boğaziçi, ters ozmos teknolojili su arıtma cihazları ile içtiğiniz suyun kaliteli olduğundan emin olmanızı sağlar. Spor yapmaya giderken su arıtma cihazından gelen arıtma suyunuzu yanınıza alabilirsiniz. Tabii bu noktada BPA, BHPF gibi zararlı maddelerin salınımı nedeniyle sağlığınıza zararlı olabilecek plastik pet şişeler yerine cam şişeleri tercih etmekte yarar olduğunu belirtelim. Böylece sporun ve suyun faydalarından bedeninizin tam anlamıyla yararlanmasını sağlayabilirsiniz![/vc_column_text][vc_empty_space][vc_column_text]Konuyla alakalı “Suyun insan hayatındaki önemi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için Buraya tıklayınız

Güncel kampanyalarımızdan haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Arıtma cihazları için online mağazamızı ziyaret edin.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir Yorum Bırakın